ניתוח טכני
ניתוח טכני
ניתוח טכני הינו שם כללי ליכולת לזהות, לבחור, או לאפיין, שערי מטבע מסויים שבהם כדאי להשקיע. ישנן שיטות רבות לביצוע ניתוח לזיהוי השקעות כדאיות, ביניהן שיטות קלות עבור ניתוח טכני למתחילים, שיטות מורכבות יותר לניתוח שיתאימו למנוסים או לבעלי ידע בסטטיסטיקה או כלכלה, וכדומה.

הניתוח מתבצע בדרך כלל באמצעות גרפים המציגים את התנודות בשערי החליפין של צמד מטבעות. מטרת הניתוח הטכני לזהות מגמות, לחזות כיוון עתידי של שינויים בשערי מטבעות, ולסייע לסוחרים לבחור השקעות מתאימות בכל זמן ובכל צמד מטבעות.

מקובל לבצע ניתוח טכני של מניות וכן של השקעות בשוק המט"ח, כאשר יש להכיר את כלי הניתוח היטב בטרם מפעילים אותם על השקעות שונות.

מהו ניתוח פונדומנטאלי של עיסקאות?

הניתוח הפונדומנטאלי הוא הניתוח המשלים לניתוח הטכני של ההשקעה, והוא מתבסס על מחיר השוק הנוכחי של ההשקעה, ערכו הריאלי, והיחס ביניהם. הניתוח הפנדומנטאלי קורא תיגר על ההנחה הבסיסית של הניתוח הטכני הגורסת שהכל מגולם במחיר, ומאמין כי הגורמים והסיבות להתנהגויות השוק בעבר הם אלה שבעזרתן ניתן לחזות התנהגות עתידית שלו.

מהו ניתוח טכני של עיסקאות?

הניתוח הטכני בודק את התנהגות הצרכנים והמטבע (בעיסקאות מט"ח) או המניה (בביצוע ניתוח טכני של מניות) או המוצר הנסחר. נעשה שימוש בנתוני עבר – בעיקר בתנודות המחירים, אבל גם בתנודות בהיקפי המסחר, והתנהגות הפועלים בשוק, על מנת לחזות את השינויים הצפויים במחירים בעתיד הקרוב.

המגמות המקובלות בניתוח רווחיות של עיסקאות

לפני ביצוע עיסקה מומלץ להתבונן ולבחון את מחירי המוצר, המניה או המטבע בזמנים שונים. הניתוח מתמקד בשלושה מישורים עיקריים של זמן – טווח הזמן המיידי האחרון, טווח הזמן הבינוני, והתבוננות כללית על התנהגויות המחירים הרלוונטיים בטווח הזמן הארוך אחורה. ננתח את גרפי המחירים של המוצר בשלושה מישורי זמן – שלוש מגמות שונות:

המגמה הראשית – בודקת את השינויים המחירים בשנים האחרונות (מקובל לבחון את המחיר בשנה עד שלוש השנים האחרונות, ולראות מגמה כללית שלו)

המגמה המשנית - בודקת את התנהגות המחירים בשבועות האחרונים – עד חודשיים שלושה. בגרף המגמה המשנית גם קל יותר לזהות מגמה קיימת, וגם ניתן לעיתים לזהות סממנים ראשונים של היפוך מגמה.

מגמה מינורית – בוחנת את גרף הימים האחרונים (ועד שלושה שבועות). מאפשרת בעיקר בחירה מושכלת של נקודת כניסה מדוייקת לעיסקה.

שלושת הנחות הבסיס של הניתוח הטכני

הנחת בסיס ראשונה – המחיר מגלם את כל המידע הנדרש
הנחת הבסיס של הניתוח הטכני, והמקור הפופולארי ביותר לביקורת על שיטה זו, היא ששערי המחיר של המוצר / המטבע/ המניה, מגלם את כל המידע האובייקטיבי והסובייקטיבי הקיים בידי הצרכנים, וכי בשוק של השקעות שמחיריהן נקבעים על ידי כוחות השוק, מעקב אחר המחיר יגלם את החששות, האמונות, הציפיות, השינויים הפונדומנטאליים, הדמוגרפים ואחרים, המשפיעים בהכרח על שווי המוצר או המטבע ועל מחירו.

הנחת בסיס שנייה – המחיר נע במגמות
מגמה של מחיר מוצר או מטבע יכולה לקבל שלושה ערכים – מגמת עליה (כאשר מחיר המוצר או המטבע נמצאים בעליה, כמובן), מגמת ירידה, או דשדוש (ללא מגמה ברורה). הניתוח הטכני עושה שימוש הן במגמה הנוכחית של המוצר והן במגמות ההיסטוריות שלו, בעבר הקרוב והרחוק.

הנחת בסיס שלישית ואחרונה – מה שהיה הוא שיהיה
הניתוח הטכני הוא בבסיסו סטטיסטי, ומניח שמצבים דומים יגררו התנהגויות דומות של השוק ועל בסיס הנחה זו יכול הניתוח הטכני לחזות מה יקרה עם שערי או מחירים של מוצרים בעקבות מצבי שוק, מגמות ומחירים שונים.

כאשר לומדים ניתוח טכני למתחילים, לומדים להכיל השערות אלה על התנהגות השוק העכשווית ולהשתמש בכלי הניתוח הטכני השונים על מנת להגיע לאסטרטגיות השקעה נבונות ויעילות.

עוד מאמרים
ניתוח טכני - נרות יפנים
ניתוח טכני - נרות יפנים
נרות יפניים בוחנים את גרף המחירים של המוצר או המטבע, כאשר כל יחידה של זמן מסומנת בגרף בצורה שמזכירה נר – בעלת גוף ופתיל. בשיטת ניתוח זו, שנחשבת קלה, מתאימה למנתחים טכניים מתחילים, וציורית, ניתן לזהות בקלות את שערי הפתיחה והסגירה, את המדדים, ואת נקודות השיא והשפל במסחר – נתונים שמסייעים רבות בתהליך הניתוח הטכני של כל עיסקה. המשך לקרוא

אסטרטגיות מסחר
אסטרטגיות מסחר
השקעות במט"ח הן דרך מקובלת וטובה להשתמש בהון זמין להשקעה, כאלטרנטיבה לפיקדונות או חסכונות בבנק או לאפיקי השקעה אחרים. גודל שוק ההשקעות במט"ח מציב בפנינו עובדה שאי אפשר להתכחש לה – שוק המט"ח עובד, עובד הרבה. היקף המסחר היומי בשוק המט"ח עולה פי כמעט ארבעה על היקפי המסחר בבורסאות בניו יורק, וזהו שוק ההשקעות הפעיל ביותר בעולם. המשך לקרוא

עשה ואל תעשה במסחר
עשה ואל תעשה במסחר
מסחר במטבע חוץ הינו דרך נגישה, הרפתקנית, מעניינת, זמינה ויעילה לגריפת רווחים נאים. מאידך, חשוב לזכור ולעיתים ממעיטים בערכם של עבודה מסודרת, לימוד יסודי של הנושא ושל המטבעות השונים והרקע שלהם, וביצוע צעדים נבונים מבחינה כלכלית להשקעות שלכם. הנה לפניכם מספר טיפים בסיסיים לפני שיוצאים לדרך – כמה כללי אצבע של עשה ואל תעשה במסחר במטבע חוץ המשך לקרוא