מילון מונחים פורקס
אופציות
אופציה היא רכישת האפשרות או הזכות לבצע עיסקה של רכישה או מכירה של מטבע בשער חליפין מסויים (שער החליפין של האופציה נקרא Strike). רווחים מאופציות נצברים כתוצאה מהתנודתיות בשערי החליפין של המטבעות באופציה. התשלום על אופציות נקרא פרמיה.
אופציית CALL – אופציית רכש, לרכישת מטבע
אופציית PUT – אופציית מכר, למכירה מטבע.

אסטרטגיית מסחר
תכנית לביצוע המסחר המגדירה מתי עיסקה היא רווחית, מתי להיכנס ולצאת ממנה, וכולי. ישנם סוגים רבים של אסטרטגיות מסחר, רובם נשענים על גרפים שגרתיים בהם ניתן לצפות מכל תכנת מסחר במט"ח. אסטרטגיית מסחר נותנת לסוחר במט"ח מסגרת לוגית ועקבית לביצוע עיסקאות רכישה ומכירה של מט"ח מבלי להיגרר לפעולות אמוציונאליות או לא מתוכננות, ומסייעת לסוחר להחליט איזו עיסקה כדאי להחזיק, מאיזו לצאת, וכדומה.

ברוקר
המתווך (אדם או חברה) העומד בין הקונה והמוכר בכל עיסקת מט"ח, ממנף את העיסקאות, מספק את תכנת המט"ח למסחר, ומרוויח עמלות מכל עיסקה המתבצעת דרכו.

גידור
"ריפוד" של הפוזיציה העיקרית שנעשתה על ידי הסוחר בעיסקאות ובפוזיציות נוספות המקטינות את הסיכון להפסד מהפוזיציה.

הגבלת שער (Limit)
מתן הוראה לסביבת המסחר לבצע עיסקה כאשר שער החליפין של מטבע מסויים הגיע לשער ה LIMIT (למשל – כשהמטבע מגיע לשער של X – מכור/רכוש).

הגבלת הפסד (Stop Loss)
הגדרת LIMIT בגובה שער מסויים ומתן הוראה למערכת למכור את המטבע כאשר הוא מגיע לשער נמוך זה. ה"סטופ לוס" הוא הגבלה חשובה במסחר במט"ח, ויש לקבוע אותו כך שיהיה לא הדוק מדי ולא נמוך מדי, על מנת לבצע עיסקאות איכותיות ורווחיות.

טיק TICK
ירידה או עליה קטנה בציטוט שער החליפין של מטבע מסויים. טיק יכול להיות עולה או יורד.

מט"ח בסיסי / מט"ח מוביל
המטבע הראשון מתוך צמד המטבעות של העיסקה – למשל: שער הדולר/שקל הוא 3.9 – הדולר הוא המטבע המוביל, או הבסיסי.

מט"ח מובל / מט"ח נגדי
המטבע השני מתוך צמד המטבעות של העיסקה – ראה מט"ח בסיסי

מחיר הצעת רכישה – Bid Price
המחיר שבו יכול סוחר במט"ח למכור מטבע שנמצא ברשותו – המחיר שאותו מוכן השוק לשלם. מחירי הצעת רכישה מופיעים בצמדים – למשל בצמד usd/ils 3.9 מחיר הצעת הרכישה של השוק עבור דולר אחד בשקלים חדשים הוא 3.9 ₪ לדולר.

מחיר הצעת מכירה Ask Price
המחיר שבו יכול הסוחר לרכוש מטבע כלשהוא – ראה מחיר הצעת רכישה

מחיר ספוט Spot Price
המחיר הנוכחי שמציע השוק. עיסקאות ספוט הן עיסקאות המבוצעות לטווח קצר (בדר"כ של עד יומיים), במחיר השוק.

מינוף
הכפלת הרווח וההפסד של סוחר במט"ח על ידי הברוקר שלו. לדוגמה – אם הברוקר מספק מינוף של 1:100 – יוכל הסוחר להשקיע 1,000$ על כל 10$ שיהיו לו בחשבון הלכה למעשה. המינוף מגדיל משמעותית הן את הסיכויים לרווח והן את הסיכויים להפסד, ולכן חשוב לעבוד במינוף נמוך כשמתחילים ללמוד מסחר במט"ח.

מרווח Spread
הפרשי המחירים בין מחיר הצעת הרכישה של השוק לבין מחיר הצעת המכירה שלו.

ניתוח טכני
שיטות וטקטיקות לניתוח כיווני השוק וזיהוי עיסקאות משתלמות במט"ח. הניתוח הטכני משתמש בכלים שונים, כמו ממוצעים, היסטוריה, דמוגרפיה, ריביות השוק, וכדומה, על מנת לחזות את כיווני השוק ואת השינויים בשערי מטבעות בעתיד.

פורקס
שם מקובל לשוק המט"ח, הלקוח מתוך קיצור השם Foreign Exchange = מסחר במט"ח באנגלית.

פוזיציה
סך הכל הכמות המוחזקת ממטבע מסויים

פיפס Pips
אלפית של יחידת מטבע בודדת.

ציטוט
הצגה של ערכו של מטבע אחד (בסיסי / מוביל) במונחים של מטבע אחר (נגדי / מובל). ציטוט מכיל את מחיר הצעת הרכישה ואת מחיר הצעת המחיר של השוק עבור הצמד. מבנה הציטוט: lead/oppose Bid price/Ask Price


עוד מאמרים
השקעות מטח
השקעות מט"ח
השקעות במט"ח הן דרך מקובלת וטובה להשתמש בהון זמין להשקעה, כאלטרנטיבה לפיקדונות או חסכונות בבנק או לאפיקי השקעה אחרים. גודל שוק ההשקעות במט"ח מציב בפנינו עובדה שאי אפשר להתכחש לה – שוק המט"ח עובד, עובד הרבה. היקף המסחר היומי בשוק המט"ח עולה פי כמעט ארבעה על היקפי המסחר בבורסאות בניו יורק, וזהו שוק ההשקעות הפעיל ביותר בעולם. המשך לקרוא

שוק המטח
שוק המט"ח
מסחר במט"ח (המכונה גם פורקס Forex) הינו שוק פיננסי בו מתבצעות עיסקאות רכישה ומכירה של מטבע חוץ.
העיסקאות מתבצעות בצמדי מטבעות, כאשר מטבע אחד הוא הנמכר והשני הוא הנרכש (לדוגמה – דולר אמריקאי אחד עולה ארבעה שקלים חדשים). מעל שמונים אחוזים מהעיסקאות היומיות מתבצעות בצמדי מטבעות פופולאריים (כמו דולר/יין, יורו/יין, לירה שטרלינג/דולר, וכדומה), אולם אחוז הולך ועולה של עיסקאות כוללות מטבעות אזוטריים בעלות פוטנציאל גבוה לרווח (או להפסד). המשך לקרוא

עשה ואל תעשה במסחר
עשה ואל תעשה במסחר
מסחר במטבע חוץ הינו דרך נגישה, הרפתקנית, מעניינת, זמינה ויעילה לגריפת רווחים נאים. מאידך, חשוב לזכור ולעיתים ממעיטים בערכם של עבודה מסודרת, לימוד יסודי של הנושא ושל המטבעות השונים והרקע שלהם, וביצוע צעדים נבונים מבחינה כלכלית להשקעות שלכם. הנה לפניכם מספר טיפים בסיסיים לפני שיוצאים לדרך – כמה כללי אצבע של עשה ואל תעשה במסחר במטבע חוץ המשך לקרוא