פורקס - מידע כללי
פורקס - מידע כללי
פורקס הוא שם נוסף לשוק המסחר במט"ח, הלקוח מתוך השם באנגלית לשוק זה – the Foreign Exchange Market. שוק הפורקס הינו שוק השקעות פופולארי, שוקק חיים, מסקרן, המתאים להשקעות עבור פרטיים ואנשי עסקים בעלי הון להשקעה.

בזמן שכל אדם יכול להשקיע – ולהרוויח – בשוק הפורקס, כל משקיע חייב למנות לעצמו ברוקר – אדם או חברת השקעות, שתהווה המתווכת הרשמית בינו לבין כל מי שאיתו יבצע הסוחר עיסקה. ברוקרים בשוק הפורקס גובים עמלות (אם כי נמוכות יחסית לכל שוק השקעות אחר) על כל עיסקה שנעשית בתיווכם, ובנוסף מקובל שהם ממנפים כל עיסקה ביחס ידוע מראש (מינוף העיסקה, כלומר מתן אפשרות לכל סוחר במט"ח להשקיע בכל עיסקה יותר מסכום הכסף האישי שלו. למשל – אם המינוף המוצע לסוחר במט"ח מטעם הברוקר שלו הוא 1:100, אז עבור כל עיסקה שיבצע בסך של 1000$, יוכל לגזור רווחים (או הפסדים) כאילו ביצע את העיסקה בסכום של 100,000$).

השקעות בשוק הפורקס נעשות על פי רוב באופן מקוון, דרך תוכנת מסחר במט"ח המסופקת לכל סוחר על ידי הברוקר שלו. תוכנות למסחר בשוק הפורקס מאפשרות מגוון של פונקציות, ביניהן איתור עיסקאות רלוונטיות, חשיפה למידע, תרשימים, גרפים, ונתונים בנוגע לאסטרטגיות מסחר פופולאריות, ועוד.

שוק הפורקס הינו שוק פעיל במשך 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, וניתן למצוא עיסקה טובה בכל יום, בכל שעה. עם זאת, הרווחים על עיסקאות בשוק הפורקס נובעים בדרך כלל משינויים קלים בשערי המטבעות, לכן לעיתים קורץ לייצר עיסקאות בסכומים גדולים או להשתמש במינוף גבוה. כמובן שזו היא טעות עבור משקיע מתחיל שמבצע השקעות באופן רגשני ונאיבי, מכיוון שבכל עיסקה שבה פוטנציאל הרווח הוא גדול, יש סיכוי טוב שגם הפוטנציאל להפסיד לא קטן – ולכן נכון להיכנס לשוק הפורקס לאט, באופן מושכל, ובצעדים מדודים, תוך קביעת אסטרטגיות השקעה תוך כדי הלימוד והגדלה איטית ורציפה של הסכומים להשקעה והמינוף.

השקעות בשוק הפורקס מתבצעות בצמדים של מטבעות, כאשר מטבע אחד הוא מטבע הבסיס והמטבע השני הוא המטבע הנגדי, זה שנותן משמעות לערכו של מטבע הבסיס (למשל, בצמד דולר שווה ארבעה שקלים, הדולר הוא מטבע הבסיס והשקל הוא המטבע שבאמצעותו נמדד ערכו של הדולר). בממוצע תשעים אחוזים מהצמדים הנסחרים בשוק הפורקס מכילים דולר אמריקאי כמטבע בסיס או מטבע נגדי, כ 37% מצמדים מכילים יורו, וכ 20% מהעיסקאות מכילות יין יפני.

על מנת לבצע עיסקאות מושכלות בשוק הפורקס ולגזור רווחים נאים, חשוב ללמוד את השוק לעומק. בביצוע השקעות במסחר במט"ח מקובל מאוד להשתמש בכלי ניתוח טכני, גרפים, אסטרטגיות מסחר מפורסמות שנהגו על ידי סטטיסטיקאים והן בעלות מוניטין ומבוססות, ועוד כלים המאפשרים השקעה הגיונית ורווחית – אם לטווח ארוך ובאופן סולידי, ואם לטווח קצר. כלי אחד שהדעות בנוגע אליו סותרות הוא ניהול חשבון השקעות דמה במט"ח, אפשרות זו זמינה ברבים מאתרי הפורקס הקיימים כיום בשוק.

עוד מאמרים
ניתוח טכני
ניתוח טכני
ניתוח טכני הינו שם כללי ליכולת לזהות, לבחור, או לאפיין, שערי מטבע מסויים שבהם כדאי להשקיע. ישנן שיטות רבות לביצוע ניתוח לזיהוי השקעות כדאיות, ביניהן שיטות קלות עבור ניתוח טכני למתחילים, שיטות מורכבות יותר לניתוח שיתאימו למנוסים או לבעלי ידע בסטטיסטיקה או כלכלה, וכדומה. המשך לקרוא

אסטרטגיות מסחר
אסטרטגיות מסחר
השקעות במט"ח הן דרך מקובלת וטובה להשתמש בהון זמין להשקעה, כאלטרנטיבה לפיקדונות או חסכונות בבנק או לאפיקי השקעה אחרים. גודל שוק ההשקעות במט"ח מציב בפנינו עובדה שאי אפשר להתכחש לה – שוק המט"ח עובד, עובד הרבה. היקף המסחר היומי בשוק המט"ח עולה פי כמעט ארבעה על היקפי המסחר בבורסאות בניו יורק, וזהו שוק ההשקעות הפעיל ביותר בעולם. המשך לקרוא

השקעה במטבעות זרים
השקעה במטבעות זרים
השקעה במטבעות זרים היא רכישה של מטבע חוץ – מטבע שאינו המטבע הנסחר בשוק המקומי – על ידי תשלום במטבע אחר, שיכול (אך לא חייב) להיות גם הוא מטבע זר. שוק ההשקעה במטבעות זרים, או במט"ח (מטבע חוץ), הינו שוק שוקק המגלגל במסחר היומי בו בערך פי חמישה יותר משווי המסחר היומי בבורסאות ניו יורק. ההשקעה במטבעות זרים נעשית תמיד ביחס למטבע נוסף (וכך – ההשקעה בעצם מבוססת על צמדי מטבעות), כאשר מטבע אחד בצמד הוא המוביל, והמטבע השני הוא המובל, או זה שקובע את שוויו של המטבע המוביל (לדוגמה – בצמד דולר שווה ארבעה שקלים – הדולר הוא המטבע המוביל, והשקל הוא המטבע המובל, ובו נעשה שימוש על מנת לקבוע את ערכו של הדולר). המשך לקרוא