מסחר במטח
שוק המט"ח
מסחר במט"ח (המכונה גם פורקס Forex) הינו שוק פיננסי בו מתבצעות עיסקאות רכישה ומכירה של מטבע חוץ.
העיסקאות מתבצעות בצמדי מטבעות, כאשר מטבע אחד הוא הנמכר והשני הוא הנרכש (לדוגמה – דולר אמריקאי אחד עולה ארבעה שקלים חדשים). מעל שמונים אחוזים מהעיסקאות היומיות מתבצעות בצמדי מטבעות פופולאריים (כמו דולר/יין, יורו/יין, לירה שטרלינג/דולר, וכדומה), אולם אחוז הולך ועולה של עיסקאות כוללות מטבעות אזוטריים בעלות פוטנציאל גבוה לרווח (או להפסד).

שוק המט"ח הינו שוק ההשקעות הפיננסי הפעיל, השוקק, והנרחב ביותר בעולם, עם היקפי מחזורים יומיים בסך שהוא מעל פי חמישים גבוה יותר מסך ההשקעות בבורסת ניו יורק בארה"ב. היקף המסחר היומי בשוק המט"ח הוא כארבעה טריליוני דולרים (ארבעת אלפי מיליארדים).

שוק המט"ח הינו תחום השקעה פופולארי לא רק בין בעלי מקצוע, אלא גם אצל משקיעים פרטיים. ואכן, מוערך כי מעל 90% מהסוחרים בשוק המט"ח הם משקיעים פרטיים. עבור משקיעים פרטיים אלה, עומדים כלים רבים – ביניהן תוכנות פורקס, לימודי תחום המסחר במט"ח, סביבות דמו מקוונות לניהול תקציבי מסחר ללא סיכון בשלב הלימודים, וכן שלל של כלי ניתוח השקעות לזיהוי השקעות יציבות או רווחיות. בין הסוחרים המקצועיים בשוק המט"ח נוכל למצוא בנקים, קרנות, ועוד.

מטבעות חזקים במיוחד

בשוק המט"ח מתבצע מסחר, כאמור, בצמדים. בצמדים מטבע מוביל ומטבע מובל, כאשר המטבע המוביל הוא הבסיסי, והמובל קובע את ערכו של המוביל (לדוגמה – בצמד דולר = 4 שקלים, הדולר הוא המטבע המוביל, והשקל הוא המטבע המובל). מעניין לציין, כי כיום מעל 80% מכלל עיסקאות המסחר במט"ח כוללות את הדולר האמריקאי (כמטבע קונה או כמוכר). פרט למטבע חזק זה, נסחרים בשוק מעל 120 מטבעות שונים מכל העולם. בין המטבעות הפופולאריים בעיסקאות המט"ח, נמצא את היורו, היין היפאני, הפאונד (לירה שטרלינג) האנגלי והפרנק השווייצרי.

מאפיינים מרכזיים של שוק המסחר במטבע חוץ

כל מטבע חוץ נסחר הוא מטבע המשמש במדינה או איזור מסויים (ומכאן שתנודות בערך שלו ביחס למטבעות אחרים נגרמות גם בשל שינויים באיזור הדמוגרפי שבו הוא נסחר). לפיכך, הוא מתאפיין בנזילות גבוהה, זמינות גבוהה, ובגמישות גבוהה. זו אחת הסיבות לכך שהוא מושך משקיעים רבים כל כך. המסחר מתנהל מסביב לשעון ומסביב לעולם, הנגישות של כל משקיע (באמצעות תוכנת פורקס, אשר בלעדיה לא ניתן לבצע מסחר במט"ח) לעיסקאות השונות ולמידע עכשווי היא גבוהה, והיכולת של כל משקיע לבצע כל עיסקה או פעולה, היא גבוהה ומיידית.

מה צריך על מנת לסחור במט"ח?

על מנת להתחיל לסחור במט"ח, יש לפתוח חשבון מסחר בחברת פורקס המציעה ניהול חשבונות כאלה. פתיחת החשבון תדרוש מכם השקעה התחלתית (כלומר, הפקדה ראשונית לחשבון שתעמוד לרשותכם לצורך ביצוע המסחר הלכה למעשה) בגבהים שונים, וגובה ההשקעה ההתחלתית, ביחד עם איכות התוכנה המסופקת וגובה המינוף, יכולים לסייע לכם להבדיל בין חברת פורקס אחת לאחרת ולבחור בסופו של דבר בחברה שתתאים לכם ביותר.
כל חברת מסחר במט"ח מספקת תוכנת ניהול מסחר, באמצעותה ניתן לבצע עיסקאות וכן לצפות במידע אודות מטבעות מסויימים, כיוונים ומגמות של השוק, ועוד. נהוג שחברות פורקס ממנפות את ההשקעות המתבצעות דרכם ביחס של 1:100. המשמעות היא שכאשר משקיע מפקיד בחשבונו 1,000 דולרים, הוא יכול למעשה (באמצעות המינוף), לבצע עיסקה בשווי של פי מאה מהסכום שהפקיד. גובה המינוף משפיע הן על הרווחים והן על ההפסדים, ולכן מומלץ למשקיעים מתחילים להיזהר עם גובה המינוף שהם בוחרים להשתמש בו.

כמה זה עולה לסחור במט"ח?

רכישה או מכירה של מטבע חוץ באמצעות תכנת הפורקס היא תהליך פשוט וזול יחסית – שוק הפורקס ידוע כשוק שבו עלויות הרכישה והמכירה מן הנמוכות בעולם ההשקעות.

מילה של אזהרה לסיום

כמו בכל תחום השקעות, גם השקעות בשוק המט"ח אינן עניין של מה בכך. אף על פי שכניסה לשוק המסחר היא קלה, נוחה, ומרגשת (ואולי אפילו בשל כך), נוכל למצוא מפסידים רבים יותר ממרוויחים בשוק זה. עבור מי שמתעניין בהשקעות בשוק זה, מומלץ בכל פה ללמוד את התחום ולהתנסות בו, בטרם יתחיל לבצע השקעות הלכה למעשה. וגם לאחר שנים רבות של מסחר במט"ח , מומלץ להשקיע לפי אסטרטגיה מסודרת, להקפיד להשקיע במטבע חוץ יציב ועל פי החלטות מושכלות (שאינן רגשיות), עם סטופ לוס מוגדר מראש (אם כי מומלץ שלא יהיה הדוק מדי), ואסטרטגיית רווח קבועה מראש.

עוד מאמרים
השקעות מטח
השקעות מט"ח
השקעות במט"ח הן דרך מקובלת וטובה להשתמש בהון זמין להשקעה, כאלטרנטיבה לפיקדונות או חסכונות בבנק או לאפיקי השקעה אחרים. גודל שוק ההשקעות במט"ח מציב בפנינו עובדה שאי אפשר להתכחש לה – שוק המט"ח עובד, עובד הרבה. היקף המסחר היומי בשוק המט"ח עולה פי כמעט ארבעה על היקפי המסחר בבורסאות בניו יורק, וזהו שוק ההשקעות הפעיל ביותר בעולם. המשך לקרוא

אסטרטגיות מסחר
אסטרטגיות מסחר
השקעות במט"ח הן דרך מקובלת וטובה להשתמש בהון זמין להשקעה, כאלטרנטיבה לפיקדונות או חסכונות בבנק או לאפיקי השקעה אחרים. גודל שוק ההשקעות במט"ח מציב בפנינו עובדה שאי אפשר להתכחש לה – שוק המט"ח עובד, עובד הרבה. היקף המסחר היומי בשוק המט"ח עולה פי כמעט ארבעה על היקפי המסחר בבורסאות בניו יורק, וזהו שוק ההשקעות הפעיל ביותר בעולם. המשך לקרוא

עשה ואל תעשה במסחר
עשה ואל תעשה במסחר
מסחר במטבע חוץ הינו דרך נגישה, הרפתקנית, מעניינת, זמינה ויעילה לגריפת רווחים נאים. מאידך, חשוב לזכור ולעיתים ממעיטים בערכם של עבודה מסודרת, לימוד יסודי של הנושא ושל המטבעות השונים והרקע שלהם, וביצוע צעדים נבונים מבחינה כלכלית להשקעות שלכם. הנה לפניכם מספר טיפים בסיסיים לפני שיוצאים לדרך – כמה כללי אצבע של עשה ואל תעשה במסחר במטבע חוץ המשך לקרוא